Jak zapojit děti do předvánočního úklidu?

Článek od Heleny Procházkové, autorky projektu „Útulný domov pro pořádkumilovné bordeláře“, kterou jsme požádali o tipy, jak na předvánoční úklid s dětmi.

Jak si s dětmi užít i úklid v klidu a pohodě a na co dát pozor?

Dávám si teď pozor na to, jaké emoce v dětech úklid vzbuzuje a jakou roli v tom hraju i já sama.“ říká Helena Procházková

Všimla jsem si, že u nás dospělých budí spojení předvánoční úklid často nepříjemné emoce. Možná vzpomínáme na to, jak jsme jako děti drhli ještě na Štědrý den dveře a leštili zrcadla. Nebo na to, jak jsme se, coby mladé začínající hospodyňky, snažily „obstát“ a mít vše na Štědrý den nablýskané, nebo jak jsme jako maminky malých dětí trávily každoročně noc před Štědrým dnem balením dárků.

Ano, píšu z vlastních zkušeností. I pro mě býval předvánoční úklid zdrojem stresu, což není úplně dobrý základ pro zapojení dětí. Dávám si teď pozor na to, jaké emoce v dětech úklid vzbuzuje a jakou roli v tom hraju já sama. A před Vánoci ještě víc.

Jako máma tří dětí jsem zjistila, že čím dřív začnu uklízet, tím líp. I proto se již několik let snažím mít ten základ vánočního úklidu hotový již před začátkem adventu. Umyji dveře a okna, abych je mohla nazdobit, troubu, aby se v ní krásně peklo cukroví, podlahy i na špatně dostupných místech a připravím si domov tak, abych ho do Vánoc už jen udržovala tím běžným úklidem. Nevadí mi, že na Štědrý den už okna nejsou dokonale nablýskaná. Další větší úklid pak dělám většinou v předjaří, okolo Hromnic, nebo na jaře před Velikonocemi.

Co se zapojení dětí do jakéhokoliv většího úklidu týká, uvědomila jsem si, že je potřeba, abych já sama nebyla ve stresu, ale k úklidu a péči o domov přistupovala pozitivně. Nesmím si toho sama naložit moc. Již několik let ženy provázím předadventním úklidem a ten trvá 2 týdny. Končíme na první adventní neděli, kdy už máme hotovou výzdobu i adventní věnec a užíváme si pak pohodu adventu. 

Všímám si, že velmi často se v tomto společném úklidu zapojují i děti všech věkových kategorií, dokonce často samy od sebe. Čekají každý den na to, co se bude uklízet, a pokud je nenutíme, ale uděláme z uklízení hru, je to pro ně zábava. 

Ať už s předvánočním úklidem začínáte kdykoli, nesnažte se ho vměstnat celý do jednoho víkendu. Čím dřív se do něj pustíte, tím líp. Nebudete ve stresu a i děti to bude víc bavit. A s čím konkrétně vám mohou pomoci?

Děti 1–3 roky

Všimla jsem si, že děti do tří let úklid baví nejvíc. Je škoda, že dost často takové děti nadělají při úklidu trochu paseku, ale nebraňte jim v tom. Nejlepší je dát jim vlhký hadřík a nechat je omývat třeba dveře nebo cokoliv v kuchyni. Samozřejmě jim v tomto věku nedávejte na hadříky žádné chemické přípravky (to platí i pro větší děti). Malé děti také rády luxují nebo zametají, ale doporučuji v tomto případě bezsáčkový vysavač, kde pak můžete jeho obsah zkontrolovat, jestli se v něm neobjevilo něco, co byste později postrádali.

Dejte i těm nejmenším dětem prostor se do úklidu i do dalších příprav na Vánoce zapojit i přesto, že s tím budete pak mít víc práce. A pokud vás to stresuje, nemějte výčitky, když si občas něco upečete sama v době, kdy dítě spí. Jak jsem psala, důležité je, abyste z příprav měla radost především vy sama, jen tak mohou děti získat pozitivní přístup a užít si to pravé adventní nadšení a těšení se na svátky.

Děti 4–9 let

Takhle „velké“ děti už dokážou zastat práci poměrně dobře a můžeme toho využít. Zároveň je ale úklid většinou tak nebaví, protože už objevily kouzlo hry. I ve školce se učí, že je čas hry a čas úklidu, takže tyto činnosti oddělují. Úklid je pak tolik netěší, protože hra je lepší. 

Přesto právě v tomto věku je ideální děti do úklidu více zapojit. Motivovat je můžeme různě, nejlépe bude fungovat hra a vlastní pozitivní přístup k úklidu. Ve hru můžeme změnit cokoliv, čím menší děti, tím snazší to je. Výborným pomocníkem může být motivační hra Uklízendo

Uklízendo je systém, který děti hravou formou učí plnit si povinnosti a překonávat nechuť, která je s nimi a s uklízením spojená. Posiluje v dětech samostatnost a pomáhá jim v budování dovedností, které budou potřebovat jak ve škole, tak v dalším životě. Rozhodně od dětí nečekejme, že si budou samy a s radostí uklízet, to jsou opravdu výjimky. My jako rodiče jim můžeme pomoct tak, že je budeme motivovat, budeme hlídat čas a včas dětem řekneme, kdy a co si mají uklidit (zvlášť těm předškolním). 

Pokud mají děti nahromaděný větší nepořádek v pokojíčku,  nenecháme je v tom „plácat se“ samotné. Takový úklid často bývá nad jejich síly a zbytečně je stresuje. Zapojme se i my a ukažme jim způsob, jakým i takový větší nepořádek zvládnout. Ony to ještě neumí.

Nezapomeňte se pak společně odměnit i nějakou adventní výzdobou a světýlky v pokojíčku, děti budou nadšené. Pokojíček pak během adventu již udržujte uklizený a končete den s rozsvícenými světýlky.

Starší děti

Se staršími dětmi zatím moc zkušeností nemám. Mému nejstaršímu dítěti je 11 let, tak mohu vycházet především z toho, jak jsem úklid vnímala já, z rad jiných odborníků a také z toho, co vidím u svých zákaznic.

Starší děti už mívají více povinností ve škole, různé kroužky, navíc poslední rok a půl procházejí těžkým obdobím nejistoty. Ale i bez všech koronavirových opatření je toto období dospívání náročné. Proto doporučuji na děti netlačit a nestresovat je. 

Podle psychologických výzkumů je děti až do 10–12 let potřeba “zvenku” motivovat k činnostem, které je samy o sobě nebaví. Až v této době se totiž vyvíjí část mozku, která je zodpovědná za kontrolu, plánování a vnitřní motivaci.

Měli bychom se tedy vyvarovat odsuzujících poznámek, které dětem mohou narušit sebevědomí. Více než kdy jindy jim jděte příkladem v pozitivním přístupu k úklidu. Takhle velké děti většinou mají na starosti nějakou část úklidu a zvládnou si třeba samy uklidit pokojíček. V tomto věku dětí leckde bývá zvykem, že se uklízí o víkendu. Je to tak v pořádku, jen si dejte pozor, ať zbyde čas také na společnou hru, výlet, adventní tvoření a společné pečení, zkrátka na jinak strávený společný čas.

Připravte i starším dětem kouzelný advent, dejte jim adventní kalendář, i když už jim je třeba 15 let a vypadají, že o nic nemají zájem. Udělá jim to radost.

A pamatujte, že nejde o to, kolik máte dětí a jak jsou staré, důležitý je především váš pozitivní přístup k úklidu a péči o váš domov a to, jak laskavě toto dětem dokážete předat. To je to, co si ponesou do života dál.

Autorkou článku je Helena Procházková – máma tří dětí, která miluje svoji rodinu a svůj domov. Je autorkou projektu „Útulný domov pro pořádkumilovné bordeláře“, ve kterém radí, jak to udělat, abyste se doma cítili příjemně. Najdete ji na webu helenaprochazkova.cz a na Facebooku.


Nechtějí vaše děti uklízet? Zkuste je to naučit hrou!

Věnujte dětem i sobě Uklízendo a užijte si předvánoční úklid společně! ?