Děti & úklid
Rozhodovací dilema...

A jeho častý výsledek...

Co s tím?
Uděláme si z úklidu hru!
Objevila systém "výherních kartiček" a děti byly nadšené.

Díky hře začaly děti spolupracovat
a spolupracují doteď.


UKLÍZENDO 1.0
Ukliď & Vyhraj
První generace uklízecí hry, která přináší rodinnou pohodu a harmonii
- Nebaví vás nekonečné dohadování s dětmi, aby si uklidily?
- Často to vzdáte a raději to uklidíte sami?
- Vadí vám, že úklid a plnění povinností je spojené s donucováním a špatnou náladou?

I mně to vadilo, a hodně!
A tak jsem hledala cesty, jak se s dětmi domluvit, ale žádné dohody dlouho nefungovaly. Děti prostě uklízet nechtěly a dávaly to výrazně najevo všemi možnými způsoby.
Rozhodovací proces 🙂

A jeho obvyklý výsledek...

Pak jsem objevila systém "výherních kartiček" a děti byly nadšené.
Najednou začaly spolupracovat a spolupracují doteď.

Pojďte do toho taky!
Udělejte dětem z úklidu a jiných povinností hru!
Užijete si zábavu a dobrou náladu tam, kde byste to nikdy nečekali 🙂

Cílem hry je pomoci dětem najít motivaci dělat i původně neoblíbené aktivity
Základem hry jsou zmiňované výherní kartičky, na které děti sbírají body v podobě zlatých samolepek za domluvené činnosti. Na kartičce je kolonka pro jméno dítěte a také pro odměnu, kterou po dosažení bodů získá. Tyto kartičky jsou oblíbené v USA pod názvem "punch cards".

Bojíte se, že odměňování dětí za úklid je cesta do pekla?
Taky jsem to tak měla. Pak jsem si přečetla knihu Dítě na vlastní pohon, která je ve zkratce o tom, že to nejlepší, co můžeme pro své děti udělat, je svěřit jim více kontroly nad jejich životem.
V knize se její autoři, kteří mají v součtu 60letou praxi v práci s dětmi, intenzivně zabývají právě motivací. Mimo jiné píší o tom, že:
- pokud v nějaké aktivitě dítě nevidí smysl a nemá k ní žádnou motivaci, je pro něj (pro jeho mozek) její zvládnutí velmi těžké, ne-li nemožné.
- pokud dítě v některých činnostech (úklid, domácí práce atd.) opravdu nedokáže najít smysl, může pomoci to, že se s ním férově domluvíme na “berličce” v podobě oboustranně přijatelné odměny neboli vnější motivace.
Cílem je tedy pomoci dětem uklízet ještě předtím, než v tom samy najdou smysl.
Roztáčíme tak spirálu, která dětem pomůže přejít k vnitřní motivaci. Jakmile na vlastní kůži zkusí, jaké to má výhody, když okolo sebe mají uklizeno, začne se vnější motivace měnit na silnou vnitřní motivaci. Mění se nastavení, že úklid je něco hrozného.
Takhle to měla moje dcera...
„Dřív, když ještě máma nepřišla na to, že by se z uklízení dala udělat hra, jsem vůbec nechtěla uklízet a myslela jsem si, že uklízení je nejhorší věc na světě. Nedokázala jsem uklízet skoro vůbec. A pak nám máma ukázala kartičky, na které jsme mohli sbírat body. První den jsem si vyuklízela celou kartičku, a dokonce jsem zjistila, že vysávání není nejhorší. Nejhorší je neuklizeno. S bráchou jsme se pak celý týden hádali, kdo bude vyklízet myčku, kdo vynese koš nebo kdo udělá večeři. Máma pak musela udělat spravedlivý papír, kam si píšeme, kdo co dělal naposledy.”
A i když je ze začátku pro děti uklízení stále složité (pořád je tolik věcí, co by dělaly raději), z úklidu se postupně stává dobrý zvyk.
A najednou zjistíte, že děti v uklízení vidí smysl a dokáží docenit, že:
- v uklizeném prostoru se cítí líp
- o svých věcech mají přehled
- snadno najdou, co potřebují
- a ještě mají dobrý pocit z toho, že něco samy dokázaly.
Jaké odměny děti za úklid dostávají?
Jde se na zmrzku!
Hurá do kina!
Jdem si zaplavat!
Ale třeba taky filmový večer na přání, hodina jen s mámou nebo tátou o samotě (tyhle odměny jdou překvapivě na dračku), posunutá večerka nebo pyžamový den… spíš než nákup nové hračky.
Důležité je, se na odměnách s dětmi domluvit, stejně jako na tom, že některé větší odměny (kino, aquapark) jsou za víc kartiček.
Co všechno hra obsahuje?

- 20 hracích kartiček + zlatá samolepková kolečka
- 2 obrázkové magnetky na ledničku (ideální na přichycení kartiček) návod ke hře
- inspirace pro (především zážitkové) odměny i úkoly podle věku dítěte
- herní listy k vyplnění
- motivační samolepky
- PDF soubor k tisku dalších kartiček a herních listů pro odměny a úkoly – ve variantě pro barevný i černobílý tisk
A co všechno vám nová hra přinese?
Viditelné přínosy
-
uklizený pokojíček
-
hotové úkoly
-
vyklizenou myčku
-
nachystanou večeři
-
přehled a pořádek ve věcech
… a za nějakou dobu budou boty rozkopnuté po předsíni jen vzpomínkou 🙂
Neviditelné (ale o to důležitější) přínosy
- hra podporuje souhru rodič–dítě
- děti zažívají pocit uspokojení z hotových povinností
- u dětí i v rodině se změní nastavení, že úklid je něco hrozného
- děti se naučí plánovat si čas
- učí se také cílevědomosti – vědí, že když něčeho chtějí dosáhnout, je potřeba pro to něco udělat
- naučí se ocenit svoji práci i práci druhých
- díky odměnám skvěle strávíte společný čas
- díky domlouvání odměn zjistíte, po čem vaše děti nejvíc touží a co je baví (vybrat dárek k narozeninám pak bude hračka 😉 )
Proč to vyzkoušet?
Protože na tom, že má hra smysl, se shodují nejen rodiče, ale i odborníci na psychologii a učení dětí:
„Hra Uklízendo mě nadchla hned z několika důvodů. Podporuje u dětí pocit úspěchu a sebehodnoty díky zvládnutým aktivitám. Rozvíjí motorické dovednosti a pracovní kompetence potřebné pro život. Vede děti k samostatnosti, kreativitě, hledání řešení, plánování času a k vnímání věcí v souvislostech. Díky motivačním kartičkám, samolepkám a herním listům je výborným pomocníkem i pro děti, které se domácím pracem vyhýbají. Co však u hry nejvíce oceňuji je to, že upevňuje vztahy mezi rodiči a dětmi, přináší pohodovou atmosféru a dává prostor ke vzájemné komunikaci. A to bych přála zažít každé rodině!“
„Velmi povedená hra, která bere do úvahy základní potřeby děti, podmiňování i sociální učení. Aby opravdu zafungovala je třeba si opravdu pečlivě pročíst manuál a založit práci na několika bodech. Zaprvé, nejde pouze o mechanické sbírání bodů, které by děti rychle přestalo bavit, ale autorka v celém manuálu opakovaně zdůrazňuje, že hra má děti dovést k vyzkoušení nových činností a dobrému pocitu z vykonané práce. Vnější motivace (body) se tak postupně stává motivací vnitřní (dobrý pocit). Zadruhé, odměny si děti společně s rodiči domlouvají, což dává rodičům možnost všimnou si a pochopit po čem jejich děti touží a v důsledku hra vede k příjemně stráveným okamžikům. Tato hra je ideální pro děti od 4 do 11 let.“
Když jsem hru Ukliď a vyhraj dostala, neměla jsem žádná očekávání. Vlastně jsem ani nevěděla, jestli ji potřebujeme, protože děti uklízet musí a nějak to funguje. Po týdnu jsem pochopila, že to byla nejlepší hra, jakou jsme mohli dostat. Sára neuklízí, protože musí, ale protože jí to baví. Zjistila jsem, že se s úklidem fakt dá spojit i dobrá nálada, úsměv a zábava. A to, že se Sára sama ptá, co může ještě uklidit, to je fakt bomba!
Nejčastější dotazy
Připadá vám myšlenka na odměny za úklid nepřijatelná?
Ano, to by se mohlo stát, pokud bychom to nechali čistě na odměnách. V této hře ale nehrají jenom děti, ale i rodiče. Jejich hlavní herní rolí je předat dětem smysl hry, která jim má pomoci s motivací k neoblíbeným úkolům. Vysvětlit dětem, že nejde jen o odměny, ale především o spolupráci, dobrý pocit ze splněných úkolů, spokojených rodičů a také třeba uklizeného pokojíčku nebo nového jídla, které se naučily vařit.
Důležité je se společně domluvit na vhodných odměnách. Odměny navrhované ve hře jsou především zážitkové povahy (filmový večer na přání, 60min máma&já, výlet do bazénu, výlet do cukrárny, posunutá večerka, pyžamový den...) spíše než nákup nové hračky.