UKLÍZENDO 2.0 je na světě!

Jaké jsou hlavní novinky a změny, proč je součástí Uklízenda i hadřík a co v krabičce dělá harmonika?

Uklízendo je hra pro děti a rodiče, která do uklízení a dalších povinností vnáší pohodu a řád. Za rok a půl Uklízendo v praxi otestovalo už víc než 600 rodin a první náklad je už od prázdnin beznadějně vyprodaný.

První verze hry Uklízendo vznikla spontánně minulý rok na jaře během pár týdnů. Druhou verzi jsem začala promýšlet letos v lednu. Tušila jsem, že to bude trvat o trošku déle, protože ji budu chtít dovést k dokonalosti, ale nikdy by mě nenapadlo, že to bude nakonec víc než půl roku, než budu se všemi součástmi hry opravdu spokojená 🙂

Jaké jsou hlavní novinky?

  1. Obrázkové samolepky s úkoly pro děti, co ještě neumí číst
  2. Nové hrací listy pro úkoly a odměny, které jsou hezčí a přehlednější
  3. Větší hrací kartičkyi zlatá samolepková kolečka kvůli snazší manipulaci + na kartičkách už není jen tučňák, zabydlelo se na nich rovnou 5 Kukando zvířátek
  4. Nová větší krabička
  5. Ultrasavý bavlněný hadřík a harmonika s inspirativními myšlenkami
  6. Rozšířená členská sekce

Přehled hlavních novinek:

1. Obrázkové samolepky s úkoly a body
…i pro děti, které ještě neumí číst

Součástí hry je nově 46 samolepek s obrázky činností (včetně popisku), díky kterým jsou hrací listy nejen barevnější a přehlednější, ale rozumí jim i mladší děti, které ještě neumí číst. Vyklízení myčky nebo skládání prádla – všechno má svůj obrázek.

2. Vymazlené hrací listy
…hezčí a díky novému uspořádání i přehlednější

Zvětšili a upravili jsme hrací listy tak, aby bylo hned poznat, kolik bodů je za jakou činnost. Body se nově lepí přímo k samolepce s činností. Stačí jedno mrknutí oka a víte, jak to je.

3. Hrací kartičky – víc, větší a nejen s tučňákem
…pro snazší manipulaci a větší radost z hraní

Kartičky i zlatá samolepková kolečka jsou větší, aby se s nimi dětem lépe manipulovalo. Na kartičkách nově děti najdou kromě tučňáka ještě čtyři další zvířátka, aby byla hra pestřejší. A místo 20 kusů jich je v každé hře rovnou 30!

5. Krabička a návod formou desek
…pro bezpečnou přepravu

Tohle byl jednoznačně největší oříšek. Hra nutně potřebovala větší krabičku, takovou, do které se vejdou všechny nové součásti hry, ale zároveň v ní hrací kartičky a magnetky nebudou lítat ze strany na stranu. Dlouho jsem si myslela, že si Uklízendo zaslouží krabičku na míru. Vznikly nejrůznější prototypy včetně složitých krabiček s vnitřními konstrukcemi, ale pořád to nebylo ono. Nakonec jsem se vrátila k jednoduché krabičce s přelepkou, jen pevnější a větší než původní verze.

Návod je ve formě desek, ve kterých jsou bezpečně uložené hrací listy, samolepkové archy, zlatá kolečka i veselé motivační samolepky.

6. hadřík a harmonika
…pro barevnější úklid a silnější motivaci

Dlouho, dlouho jsme si lámali hlavu, jak ochránit všechny součásti hry na cestě k vám, aby se kartičkám nepolámaly rohy a samolepky zůstaly v bezpečí, a zároveň jsme nemuseli používat dlouhé role plastové folie nebo polystyrenového sypání. 

Na druhé straně jsme přemýšleli, jak dětem pomoct hned na začátku vnímat úklid radostněji. Vymýšleli jsme různé dárky a motivační kartičky. Pořád to ale nebylo ono.

Až jsme na to kápli! Co pomůže zpříjemnit úklid? Veselé barvy! A co pomůže ochránit kartičky i samolepky v krabičce – třeba vrstva látky. Nápad byl na světě. Stačilo už “jen” objet obchody, zjistit, jaké materiály jsou k dispozici a vybrat ten nejbáječnější a nejveselejší. Domluvit se se spřátelenou chráněnou dílnou z Brna, objednat látky… a voilà, hadřík i s cedulkou s tučňákem k vašim službám.

K harmonice pak už byl jen krůček. Když už přepážku, aby kartičky nejezdily po celé krabičce, ani když to pošťák vezme přes výmoly, tak parádní! Harmonika z papíru všechno hezky udrží tam, kde to má být, a ještě nabídne dětem důvody, proč je uklízení fajn. Můžete si ji připíchnout na nástěnku nebo přimagnetovat na lednici – a mít je tak pořád na očích. 

6. Rozšířená členská sekce
…spoustu nových tipů pro děti a rodiče

Už v průběhu první verze Uklízenda jsme aktualizovali členskou sekci, s druhou verzí přinášíme i další novinky, jako třeba aktualizovaný návod a spoustu tipů, které vzešly z mnoha a mnoha diskusí s vámi, hráči.
I dál tu samozřejmě najdete všechny hrací listy a kartičky ke stažení a vytištění tak, jak jste zvyklí.

Mým velkým přáním je, aby nová verze pomohla mnoha rodinám, aby u nich byl i při úklidu klid 🙂

Veliké díky patří všem, kdo se mnou novou verzi průběžně vyvíjeli a neúnavně mi poskytovali cennou zpětnou vazbu. Ráda bych také poděkovala všem hráčům Uklízenda 1.0, kteří vyplnili náš dotazník, protože právě na základě jejich postřehů jsme se rozhodli k některým změnám.

Nové Uklízendo si můžete pořídit tady >>

Uklízendo je pro ty, kdo chtějí mít doma pohodu (nejen) při úklidu 🙂